Możesz mieć duże problemy, jeśli okaże się, że wykonawca nie przygotował stoiska, albo jeszcze gorzej, nie zwrócił przedpłaty.

 

Dobra wiedza o wykonawcy pozwala zapobiec oszustwom. Poniżej zaprezentowano wiele rodzajów oszustw. Niektóre są mniej oczywiste i trudniejsze do wykrycia. Nasze ostatnie badania oszustw w branży stoisk targowych jest oparte o badaniaprzeprowadzone w Europie i ma na celu rozpoznawanie ryzyka związanego zatrudnianiem wykonawców. Poniżej prezentujemy listę zauważonych uchybień.

W branży stoisk targowych możesz zostać oszukany na bardzo wiele sposobów, ale jest też wiele sposobów na zapobiegnięcie oszustwom i zabezpieczenie się przed tymi, którzy chcą zaszkodzić Twojej firmie. W większości przypadków należy zachować ostrożność i unikać niepewnych kontaktów, żeby nie przysporzyć sobie kłopotów. Dowiedz się jak najwięcej o potencjalnym partnerze, korzystając z Google, poproś o referencje, dowiedz się więcej o ich wcześniejszych realizacjach lub znajdź opinie o firmie.

Poniżej znajdują się ostatnie doniesienia o potencjalnych oszustwach w branży budowy stoisk targowych:

Polska firma budująca stoiska targowe, której właścicielem jest Marek Staniszewski, zakończyła współpracę z naszą firmą bez wybudowania stoiska. AA Studio Kombiko napisał do nas maila kilka dni przed targami, wyjaśniając że nie posiadają możliwości wybudowania stoiska. Musimy znaleźć inną firmę konstrukcyjną. Wzniesienie stoiska zostało przez nas potwierdzone sześćdziesiąt dni wcześniej, podpisaliśmy porozumienie i przelaliśmy przedpłatę w wysokości 50%”.

„Polski wykonawca Spółka budujący stoiska targi. Chcieliśmy wziąć udział w targach w Niemczech, dlatego skontaktowaliśmy się z firmą, która jest polską firmą budująca stoiska na targi.  Podpisaliśmy umowę i wysłaliśmy 50% kwoty w formie przedpłaty, otwierając drogę do rozpoczęcia prac nad konstrukcją. Po kilku dniach otrzymaliśmy maila informującego, że nie mogli stworzyć konstrukcji i zwrócą nam pieniądze.

Następnie czekali przez ponad 2 miesiące, ale nie otrzymaliśmy zwrotu pieniędzy.
Po kilku telefonach powiedzieli nam po prostu, żebyśmy skontaktowali się z ich prawnikiem i nie zamierzali z nami więcej rozmawiać. Kierownik projektu nie zamierzał przekierować połączeń do właściciela firmy, pana Marka Staniszewskiego.
Inni ludzie, z którymi udało mi się porozmawiać przez telefon, powiedzieli że rozmowa z nami nie leży w zakresie ich obowiązków. Świadome wprowadzenie kogoś w błąd dla własnej korzyści. Podstęp i przekręt.

Jak możesz uzyskać obrażenia?

W powyższych historiach szczególnie interesujące jest to, że przedpłata wynosząca około pieniądze nie została zwrócona. Wygląda na to, że niektórzy wykonawcy stosują praktyki oparte na „schemacie Ponziego” i wykorzystują pieniądze nowych klientów do pokrycia kosztów wcześniejszych prac i stoisk, żeby mogli dalej czerpać zysk. Wykorzystują pieniądze wystawców do opłacania innych projektów, po czym po prostu odwołują projekt, podając różne usprawiedliwienia.